דלקת במרפק - טניס אלבו

 

טניס אלבו הוא מצב הגורם לכאב סביב חלקו החיצוני של המרפק.

המונח הרפואי הוא 'דלקת בגידים הצדדיים של המרפק' (lateral epicondylitis).

דלקת זו מתפתחת בדרך כלל עקב מאמץ ועומס יתר בשרירי ובגידי האמה, סמוך למפרק המרפק.

הכאב יופיע בדרך כלל בחלק החיצוני של האמה הסמוך לנקודת כיפוף המרפק,כאשר מרימים או מכופפים את האמה, בזמן לפיתת חפצים קטנים (לדוגמה, בזמן אחיזת עט לצורך כתיבה) ובזמן פעולה סיבובית של האמה כגון פתיחת מכסה של צנצנת.

לעתים עלול להיות קושי ליישר את האמה לגמרי.מרפק טניס נגרם בדרך כלל עקב שימוש יותר בשרירים המחוברים למרפק, המשמשים ליישור פרק כף היד. מאמץ יתר של השרירים והגידים עלול לגרום לקרעים זעירים ולהתפתחות דלקת סמוך לבליטה הגרמית בצידו החיצוני של המרפק (אזור הנקרא lateral epicondyle).

מרפק טניס עלול להתפתח גם לאחר פעילות ששרירי האמה והזרוע אינם מורגלים לעשות. עם זאת, גם כאשר השרירים רגילים לבצע פעילות כלשהיא, שימוש חוזר ונשנה בהם עלול לגרום להתפתחות מרפק טניס.פעילויות העלולות לגרום להתפתחות מרפק טניס הן: ספורט כגון טניס, מטקות או סקווש.עבודות הכרוכות בתנועה חוזרת כגון סיוד או גיזום.עבודות הכרוכות בתנועה עדינה וחוזרת של פרק כף היד דוגמת תפירה, רקמה או הדפסה.פעילויות הכרוכות בכיפוף חוזר של המרפק כגון נגינה בכינור.פעילויות ספורט שכרוכות בזריקה כמו זריקת דיסק או כידון האבחון נעשה ע"י מספר בדיקות פיזיקליות קצרות, המצביעות באופן ברור על קיומה של הדפורמציה.

 

איך מאבחנים טניס אלבו?

האבחון יבוצע ע"י הפיזיותרפיסט של מרכז הטיפולים והוא יכלול מבחני כח ותנועה בתנוחות שונות ותשאול.

איך מטפלים בדלקת במרפק?

טיפול במרפק טניסמרפק טניס הוא מצב החולף מאליו גם ללא טיפול. עם זאת, מאחר שהגידים מחלימים לאט תהליך ההחלמה יכול לארוך שבועות ואף חודשים. אצל חלק מהאנשים המצב עלול להימשך אף שנה ויותר. בעזרת טיפולים פשוטים ניתן להקל על הכאב ועל אי הנוחות הנגרמים עקב המצב. מנוחה רבה היא האמצעי הטיפולי החשוב ביותר. יש להפסיק לחלוטין את הפעילות אשר גרמה להתפתחות המצב.בכדי לחזק את שרירי האמה יש לבצע תרגולי חיזוק, שיגרמו לכאב באזור. ניתן להניח רטיות (קומפרסים) קרות על המרפק במשך מספר דקות, כמה פעמים ביום, על מנת להקל על הכאב. אפשר להיעזר בשקית ירקות קפואים העטופה היטב במגבת נקייה (כדי למנוע כוויית קור). טיפולים פולשניים כגון ניתוח ישקלו אך ורק במקרים חמורים של מרפק טניס אשר אינם חולפים, כאשר טיפולים אחרים לא הועילו.

ברגע שרמת הכאב יורדת, הפיזיותרפיסט יכול להתחיל בתוכנית חיזוק לקבוצת שרירים אלו.זריקת קורטיזול יעילה מאוד לכאב, אך לא מומלצת כיוון שהיא גורמת להיחלשות הגידים.

הטיפול בדלקת המרפקהוא בד"כ טיפול שמרני - כלומר אין צורך בניתוח - יש להקפיד על שינוי אורח חיים בשילוב עם טיפול פיזיותרפיה/דיקור סיני/ עיסוי רפואי/ כל שיטה אשר יעילה בהפחתת דלקת.

יש להתחיל את הטיפול באופן מיידי ולא לחכות- ככל שהזמן עובר, המחלה מחמירה, הכאבים וההגבלה מתגברים וזמן הריפוי מתארך.

במרכז טיפולים אריאל הטיפול המומלץ הוא שילוב של מספר טיפולים:

תרפיה מנואלית - עיסוי רקמות שרירי היד + מתיחות ורוטציות למפרקי הכתף, המרפק ומפרק כף היד.

דיקור סיני - להפחתת הדלקת והכאב

פיזיותרפיה - שימוש במכשיר טנס חשמלי לצורך הפעלת קבוצות שרירים חשובות והפחתת דלקת

לקביעת טיפול / יעוץ והתאמת תוכנית טיפול מתאימה על ידי פיזיותרפיסט בכיר:

 השאר פרטים כאן ונחזור אליך בהקדם